Film-Informacje

Ania z Zielonego Wzgórza
Opis filmu
Film opowiada o młodej, osieroconej dziewczynie Ani Shirley. Ania na codzień zmaga się z otaczającym ją cierpieniem, a jednak nie poddaje się mu i zatapia się w lepszym świecie - świecie wyobraźni. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha - zostaje wysłana na Wyspę Księcia Edwarda do domu Maryli i Mateusza. Dziewczynka nie może ukryć radości, a wiadomość o tym, że zaszła pomyłka jest dla niej poważnym ciosem. Nieugięta Maryla decyduje się odesłać ją z powrotem do sierocińca. Na szczęście górę nad chłodnym rozsądkiem bierze serce i nieśmiałe uczucia, którymi Maryla obdarza Anię. Rudowłosa mieszkanka Zielonego Wzgórza jest osobą kłopotliwą i stale popełnia jakieś błędy, nieustannie wpędzając się w coraz to nowsze tarapaty. Z czasem rezolutna Ania dorasta, znajduje "przyjaciółkę od serca" w osobie Diany Barry, rywala w Gilbercie Blythe, wroga w Josie Pye i kochających ją opiekunów - Marylę i Mateusza.

Recenzje
Gdy w 1908 roku narodziła się "psychologiczna" seria powieści dla młodzieży autorstwa Lucy Maud Montgomery, nikt - zwłaszcza autorka - nie mógł spodziewać się popularności, która zaszczyciła swą obecnością każdy kolejny tom cyklu potocznie zwanego "Anią z Zielonego Wzgórza". No bo cóż takiego wspaniałego ujmuje powieść? Jej bohaterka (tytułowa Ania, której losy śledzimy od 11 lat do... 53) przeżywa śmieszne perypetie i "dziecięce" przygody, a cała akcja dzieje się na wesołej, kolorowej i przepełnionej florą i fauną farmie "Zielone Wzgórze". Podobnych ksiąg jest mnóstwo, jednakże trzeba przyznać, iż te Montgomery są inne, mają w sobie coś niezwykłego, taki specjalny składnik, która po prostu zmusza czytelnika do pokochania lektury. Nic więc dziwnego, iż ten wyjątkowy składnik postanowiono ukazać również na ekranie - w ten sposób powstało parę ekranizacji "Ani...". Jedne są warte więcej, inne mniej, z pewnością jednak żadna nie zasługuje na poświęcenie jej tylu uwagi ile ta z roku 1985...
Ten, kto określił tę produkcję mianem "żyły złota" nie pomylił się. Istotnie, "Ania..." to prawdziwe cudeńko, perełka wśród setek innych filmów dla dzieci i młodzieży, a także dla setek dorosłych - zwłaszcza tych, którzy jeszcze mają w sobie masę wyobraźni i po części czują się dziećmi. Film z miejsca był skazany na sukces, bowiem pracowali nad nim mistrzowie - Kevin Sullivan i Joe Wiesenfeld. Nic więc dziwnego, iż obsypano go dziesiątkami nagród, między innymi Peabody w roku 1987 oraz Emmy w 1986. Zapewne przyczyniła się też do tego obsada - ogólnie mówiąc: znakomita. I tu mamy Megan Follows, Jonathana Crombie, Colleen Dewhurst i Richarda Farnsworth. Po prostu elita. Współcześnie, należy bowiem poinformować, iż dla większości aktorów była to nie tylko pierwsza, poważna rola, ile telewizyjny debiut. Nie będzie słowa dziwactwa w stwierdzeniu, jakoby byłby to w pewnym stopniu osobisty sukces Follows. Ta kobieta ma niezwykły talent i gdyby nie ona produkcja najpewniej nie byłaby tak "wyborna".
Ale o czym tak właściwie opowiada? Reżyser umieścił w filmie praktycznie wszystkie wątki, które pojawiły się w książce. Przyczyniło się to do tego, iż film trwa aż 199 minut! Z tego powodu często - w Polsce wręcz zawsze - emitowany jest w dwóch częściach. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tu przedstawioną historię Ani Shirley, zakompleksionej dziewczynki, która pała szczerą nienawiścią do swojego wyglądu - ma ona bowiem okropne, rude włosy i twarz całą w piegach. Przyczynia się do tego, że kolega w szkole nazywa ją marchewką. Bohaterka nigdy mu tego nie wybacza, przynajmniej nie jest nam to dane ujrzeć w tej części (jak bowiem wiemy, produkcja jest kontynuowana w dwóch następnych filmach). Ania to sierotka, która przybyła na Zielone Wzgórze zamiast obiecywanego rodzeństwu Cuthbertów chłopca. Z początku nie chciana i nie akceptowana, po pewnym czasie staje się słońcem dla swoich nowych opiekunów. Jej niezwykły charakter odmienia ludzi i rozwesela mieszkańców całego Avonlea. Praktycznie dziewczynka ma tylko jedną wadę - nie potrafi zamknąć buzi.
Opowieść piękna, momentami smutna i wzruszająca. Niestety bardzo trudno dostępna na terenach Polski - zdobycie jej na oryginalnym DVD jest bardzo trudne i kosztowne. Na szczęście możemy polegać na uprzejmości stacji Polsat, która od czasu do czasu - dość często - emituje "Anię...". W dodatku produkcja ta co jakiś czas ukazuje się jako bezpłatny dodatek do różnych czasopism i gazet, tak więc sytuacja nie jest znowu taka beznadziejna. A to bardzo dobrze, ponieważ ten film powinien zobaczyć każdy - obudzi on wewnętrzne emocje i odczucia. Jest jak głos anioła. Budzi w człowieku to, co dobre. Z chęcią sięgnę po niego w najbliższym czasie, bowiem kolejnym plusem jest fakt, iż ową produkcję można obejrzeć milion razy - jednakże się nie znudzi. A takich filmów w dzisiejszym czasie brakuje. Gorąco polecam tę oraz inne części "Ani...". Obiecuję, iż nie będziecie żałować podjęcia tej decyzji, a wasz cenny czas na pewno nie pójdzie na marne! Doskonała klasyka w najpiękniejszej, możliwej formie i scenerii... Po prostu dzieło. Najlepsze dzieło.

Obsada
Reżyser:
Kevin Sullivan
Scenarzysta:
Joe Wiesenfeld
Kevin Sullivan

Aktorzy:
Megan Follows  Anna Shirley
Colleen Dewhurst  
Maryla Cuthbert
Richard Farnsworth  
Mateusz Cuthbert
Patricia Hamilton  
Rachel Lynde
Marilyn Lightstone  
Panna Stacy
Jonathan Crombie  
Gilbert Blythe
Schuyler Grant  
Diana Barry
Charmion King  
Ciotka Józefina
Jackie Burroughs  
Amelia Evans
Christiane Krüger  
Pani Allan
Robert Collins  
Pan Barry
Jennifer Inch  Ruby Gillis
Greg Spottiswood  
Fred Wright
Miranda de Pencier  
Józia Pye
Trish Nettleton  
Janka Andrews
Cameron Daddo  
Jack Garrison jr.
Vivian Reis  
Pani Spencer
Dawn Greenhalgh  
Pani Cadbury
Jayne Eastwood  
Pani Hammond
Robert Haley  
Profesor
Roxolana Roslak  
Madame Selitsky
Sean McCann  
Doktor O'Reilly
Samantha Langevin  
Pani Blewett
Paul Brown  
Pan Phillips
Joachim Hansen  
John Sadler
Zack Ward  
Moody Spurgeon MacPherson
Wendy Lyon  
Prissy Andrews
Nancy Beatty  
Essie
Morgan Chapman  
Minne May Barry
Martha Maloney  
Pielęgniarka
Ray Ireland  
Pan Hammond
Peter Sturgess  
Porter
Sandra Scott  
Pani Harrington
David Roberts  
Tom
Cedric Smith  
Wielebny Allan
Rosemary Radcliffe  
Pani Barry
Jennifer Irwin  
Studentka
Julianna Saxton  
Kobieta
Stuart Hamilton  
Akompaniatorka
Mag Ruffman  
Alicja Lawson
David Hughes  
Tomasz Lynde

Producent
Kevin Sullivan
Ian McDougall

Muzyka
Hagood Hardy

Zdjęcia
René Ohashi
Montaż

James Lahti
Mairin Wilkinson


Scenografia
Carol Spier

Kostiumy
Martha Mann

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Informacje ze strony 
www.filmweb.pl